#streetstyle

XoQGE853Tk

Witajcie! Mamy sobotę, a ja szykuje się do pracy. Pierwszy tydzień za mną… hurra! W dodatku mój półtoradniowy wyjazd też już za mną, ale jestem zadowolona – mój pierwszy tie-break… jakimś cudem zawsze jak wybierałam się na mecz siatkówki, to zanim usiadłam to już kończył się mecz, w trzech setach. A tutaj mogłam delektować się świetną grą przez 2 godziny. Minus taki – jak zawsze nie udało mi się zdobyć autografów moich ulubionych zawodników, ale jak pech to pech!:)
Jednak w dzisiejszym poście ja nie o tym. Muszę przyznać, że siedząc na meczu w drugim rzędzie przy boisku… widziałam dużo dziewczyn spacerujących w szpileczkach, krótkich spódniczkach. Zawsze mnie i moich znajomych to śmieszy – wiadomo mecz, każdy raczej ubiera się na sportowo i już. A tutaj rewia mody 🙂 jednak wracając do mojego folderu na komputerze, muszę przyznać że znajdują się w nim same zestawy z akcentem szarego, trochę mnie to dziwi – w mojej szafie znaleźć można jedynie zwykłe t-shirty… jednak teraz i ten kolor znajduje się na mojej liście zakupów. Tylko nie do końca wiem, czy postawić na ciuchy, czy też dodatki. Jakieś propozycje?

EN:

Hi! How are you? Hope everything is ok and you have a great day! Actually I am a little bit tired. This week was exciting, probably you saw on my instagram account. Firstly – I stared new job – and was funny, only 20 min and I was ready to work with customers. Scary, because it was my first time with new program, but everything was ok. The second reason – you know… VOLLEYBALL!! Must confess, the game was great. My first tie-break! Also I received one special gift from my uncle. My first officially scarf… but still I dont have any autographs or photo with my fav players. Poor me! Haha but next time will be better, and finally I will have my own..
Anyway, I forgot that today’s post is about streetstyle. Trust me – on the stadium I saw a lots girls with high heels or short skirs, little bit funny but ok, Wags also wearing sexy clothes for games. Also we have December, probably somewhere is snow, and its cold, grey days… also on my computer you can find total grey looks, I dont know why, i dont have lots grey clothes, only a few tshirts and thats all. Now of course this colour is on my list. But I dont know if I should buy clothes or only accessories – like scarves, beanies or bags, what do you think? Any advices?

0imVhGvMI40sgIglgy397WguSCgnvZ8fGDKB7T5Aai5QzzJpS9EeSpBEIQA5HHSgeoXbLL

photos via wehearit

11 thoughts on “#streetstyle

  1. Great inspiration. I find owning several plain T-shirts and a knit grey cardigan really helps to give that ‘cool’ casual look pretty effortlessly, although it’s always good to layer up with scarfs and hats at this time of year too! =D

    Samio
    http://www.samio.co.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *